HEDEF

Mağaza ikmallerini artırmak ve operasyonel maliyetleri düşürmek

ÇÖZÜM

• LA Depo Yönetimi

HİZMETLER
• LA Danışmanlık Hizmetleri
• LA Eğitim Hizmetleri
• LA Destek Hizmetleri

GERÇEKLEŞEN SONUÇLAR
• 6 ayda canlı sisteme geçiş
• Canlıya geçtikten 1 ay sonra günlük sipariş gönderimlerinde %25 artış
• Operasyonel maliyetlerde %20 tasarruf

 

Koton Hakkında

1988 yılında kurulan Koton, uluslararası bir tekstil perakendecisi. 2000 yılında yalnızca 10 yerel mağazaya sahip olan Koton, bugün 400’den fazla mağazası ve 800 satış noktası ile 24 ülkede hizmet veriyor ve en moda tekstil ürünlerini hesaplı fiyatlarla satıyor.

Kadın, erkek, çocuk ve teenage segmentlerine hitap eden Koton’un ürün kategorileri arasında moda, plaj, parti giyimi, kot ve büyük beden ürünler yer alıyor. Aynı zamanda belli dönemlerde tanınmış modacıların hazırladığı sınırlı sayıda üretimi olan kolleksiyonlarını da satışa çıkarıyor.

Koton, her gün 55 yeni model olmak üzere her yıl 20.000 yeni modelini piyasaya sunuyor. Markanın hedefi herkesin talebine ve ihtiyacına uygun olacak ürünleri sunmak.

Koton, lojistik operasyonlarını 2 dağıtım merkezi ile toplamda 1 milyon metrekarelik alanda gerçekleştiriyor. Bu operasyonlarını ise kendi mevcut ERP sistemleri ile yönetiyorlardı. Ancak ERP sistemi yalnızca stok takibi yapabiliyordu. Ne var ki, Koton’un stok doğruluk oranı %80 oranlarınlarında seyretmeye başlayınca yeni bir sisteme geçiş yapmak kaçınılmaz hale gelmişti.

Türkiye’nin en büyük perakendecilerinden biri olan Koton, mevcut ERP sistemiyle tedarik zinciri operasyonlarını karşılayamaz hale geldiğinde performans takibi, sınıflandırma operasyonu, mağaza birleştirme, çapraz sevkiyat ve kalite kontrolü yapabileceği yeni bir sistem arayışına girdi.

Aynı zamanda çok sayıda personele sahip olan Koton, son yıllarda en yüksek büyüme rakamlarına ulaştı. Bu büyümeyle birlikte mağazaların stok taleplerini zamanında karşılama operasyonlarında zorluklar yaşamaya başladı.

Çok sayıda tedarikçi mağazayla da çalışan Koton’da en önemli noktalardan biri de stok birleştirme konusu idi. Öncelikli mağazalarını, outlet mağazalarını ve özel mağazalarını sınıflandırması ve stoğunu buna göre bölüştürmesi gerekiyordu. Bölüştürmeden sonra ise herhangi bir sınıflandırma süreçleri yoktu. Bu nedenle sipariş bazlı toplama gerçekleştiriliyordu ve bu da verimsizliğe yol açıyordu.

Çözüm:

LA Depo Yönetimi Koton, yoğun bir değerlendirme sürecinden sonra esnek, son teknoloji ve üst düzey tedarik zinciri uzmanlığı ile tasarlanmış LA Depo Yönetimi çözümünü tercih etti.

LA ve Koton işbirliği tüm gerekli düzenlemelerin masaya yatırıldığı yoğun bir analiz sürecinden sonra başladı ve tüm lojistik süreçler yeniden tasarlandı.

LA Depo Yönetimi çözümü ile Koton deposunda %100 stok doğrulu oranına ulaştı. Bu oran Koton ölçeğinde bir şirket için olmazsa olmazlardan biriydi.

LA Depo Yönetimi mal kabul, mal yerleştirme, bölüştürme ve sınıflandırma gibi farklı süreçlerin operasyonlarına yönelik çözümler sunar. Koton bu sistemlerle verimli paylaştırma ve sınıflandırma yeteneğine kavuştu.

Koton yaklaşık 300 personeli ile deposundan günde 400.000 kalem ürün çıkışı yapıyor. LA, bu operasyonlara hız kazandırdı. LA Depo Yönetimi sisteminin kullanıcılar için oluşturduğu tamamıyla yapılandırabilir mobil ekranlar ürün başına 1 saniye kazandırdı. Tüm bu sistem 6 içinde ayda canlıya alındı.

Aynı zamanda, tedaikçiler üzerinde maksimum kontrol sağlamak üzere tedarikçi yönetimi ve kalite kontrolü yönetimleri de yeniden tasarlandı. Tedarikçilerin satın alma siparişleri LA WMS randevu sistemi ile verebilirken diğer yandan depoya gelen ürünlerin yoğun fakat hızlı bir kalite kontrolü sürecinden geçebileceği sistem tasarlandı.

Koton neredeyse 2 haftada bir yeni bir mağaza açıyor. Yeni mağaza açılışları ve gelecek siparişler bu sistemde planlabiliyor ve böylece lojistik operasyonları için orta menzilli planlamalar yapabiliyor.

Sonuç

Koton son yıllarda global süreçlerine de hız veren ve her geçen yıl büyüyen bir şirket. LA Koton’u bu hedeflerine ulaşması için destekliyor. LA, Koton’un büyüme planlarını dstekleyecek ve uzun yıllar lojistik operasyonlarında kullanabileceği esnek ve çevik bir sistemi hayata geçirdi.