HEDEF
E-ticaret operasyonlarını ve dağıtım merkezini
düzenleyerek maliyet verimliliği sağlamak ve
müşteri hizmetini geliştirmek.

ÇÖZÜM
• LA Depo Yönetimi (LA WMS)
HİZMETLER
• LA Danışmanlık Hizmetleri
• LA Eğitim Hizmetleri
• LA Destek Hizmetleri
GERÇEKLEŞEN SONUÇLAR
• 5 ayda canlı sisteme geçiş
• Aylık 35.000 adet ürün çıkışı
• Operasyonel maliyetlerde %30 kar
• Günlük ürün çıkışında %40 artış

Trendyol.com, E-lojistik Yönetim Sistemi İş Ortağı Olarak LA’i Seçti

Mart 2010’da “Alışverişin yeni yolu” mottosu ile yola çıkan Trendyol.com,günümüzde birçok markadan oluşan geniş ürün yelpazesini müşterilerine sunan lider moda e-ticaret sitesi haline gelmiştir. Tiger Global ve Kleiner Perkins Caufield & Byers gibi yatırımcılarıyla güçlenen Trendyol.com modayı herkes için ulaşılır kılma hedefiyle müşterilere ve markalara en iyi hizmeti sağlamaya çalışan 700 kişiden oluşan dinamik bir ekibe sahiptir. Trendyol.com Türkiye’nin her yerine teslimat gerçekleştirmektedir. Trendyol.com stil, moda ve trendleri içeren zengin bir içerik sunmaktadır. Son olarak ortaya çıkan alt markası Modagram.com ile birlikte Trendyol.com 8 milyon aktif üyesine günlük 10,000’den fazla ürün sağlamaktadır. Trendyol.com tüm sipariş hazırlama ve lojistik operasyonlarını İstanbul’daki Lojistik merkezinde gerçekleştirmektedir.

LA, global tecrübesi ve lojistik bilgi birikimi sayesinde birçok lider perakende ve e-ticaret şirketi tarafından lojistik yazılımları iş ortağı olarak tercih edilmektedir. Son olarak, Trendyol.com tüm lojistik ve sipariş hazırlama süreçlerini yönetmek amacıyla LA WMS çözümünü kullanma kararı almıştır. Trendyol.com ve LA projeye Kasım 2014’te başlamışlardır ve LA WMS sistemi Mayıs 2015’te canlı hayata geçmiştir. LA çözümleri esnek altyapısı sayesinde Trendyol.com’un yeni süreçler oluşturarak rekabetin önüne geçmesini sağlamaktadır. Trendyol.com ve LA, çok kanallı satış modelleri ve farklı e-ticaret modellerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yenilikçi ve pürüzsüz bir lojistik sistematiğini ortaya çıkarmak için satınalma, toplama, paketleme, sevkiyat gibi süreçlerin içinde olduğu tüm süreçlerde reengineering çalışması yapmaktadır. Ayrıca, Trendyol.com LA WMS ürününün lojistik fonksiyonunu yıllar boyunca istikrarlı ve hızlı büyümesine uyum sağlayacak ve destekleyecek yapıya kavuşturmasını beklemektedir.

Fonksiyonellikle Artan Verimlilik

Trendyol’un mevcut sistemi, çok sayıda personelin çözmek zorunda olduğu ve işlem bekleyen görevleri yerine getirebilmek konusunda yetersiz kalıyordu. Bu işlemlerin başında ise ayrıştırma süreci geliyordu. Sipariş alındığında sistemin toplayıcı personelleri hızlı şekilde stoğa yönlendirmesi gerekirken, sistem herhangi bir iş ataması yapamıyordu. Sistemle ilgili diğer bir sorun ise, stoğun tasnif edilememesi idi. Bu nedenle yalnızca sipariş bazlı ayrıştırma yapılabiliyordu. Son olarak vitrinlerinde birden fazla butik satışı gerçekleştiren Trendyol mevcut sistemiyle, bir müşterinin tek seferde farklı butiklerden sipariş vermesi durumunda tüm bu farklı siparişleri bir araya getiremiyordu.

LA Depo Yönetimi çözümü sayesinde Trendyol, dağıtım merkezinde bölgesel toplama veya dalgasal toplama gibi farklı toplama stratejilerine kavuştu. Böylece tüm siparişler için dağıtım ve paylaştırma siparişleri, toplayıcılara veya toplayıcı ekibe iş olarak atanabilir hale geldi. LA, toplayıcılar için yürüme optimizasyonu gerçekleştirmiş oldu. Bu şekilde sistem, bölgesel toplama görevleri tarafından otomatik olarak gerçekleşen tasnif işlemlerini yapabilir hale geldi.

Hızlı ve Başarılı Uygulama

LA, Depo Yönetimi sistemi ile yalnızca müşterilerinin mevcut verimsiz çalışma yöntemlerini çözmekle kalmıyor; aynı zamanda LA hizmetleri ile sonuçların da hızlı ve başarılı şekilde elde edilmesine yardım ediyor. LA depo yönetimi sistemi Trendyol’a 5 aylık kısa bir süre içinde entegre edildi
ve sonraki 1 ayda 35.000 kalem ürün çıkışıyla hızlıca başarıya ulaşıldı.

Aynı zamanda Trendyol çalışanlarına verdiğimiz sistem eğitimleri ve destek hizmetleri ile kullanıcılar sorunları nasıl çözeceklerini, kuralları nasıl test edeceklerini, araştırma süreci değişikliklerini ve çeşitli konfigürasyonları öğrendiler. Böylece kurduğumuz sistemi uzun süre nasıl kullanabileceklerini ve gelecekte yapılması muhtemel değişikliklere sistemi uyarlama ve kendi uzmanlıklarını kullanarak yeni uygulamalar ekleyebilme kabiliyetine sahip
oldular.